A trapézlemez-rögzítés nem bonyolult folyamat, ha tisztában vagyunk a szakszerű módszerekkel. Összeállításunkból kiderül, mire kell figyelni ahhoz, hogy ne csak műszakilag, de esztétikailag is megfelelő technikával kerüljenek a helyükre a trapézlemezek!
Tetőfedés trapézlemezzel
Elsősorban fontos tudni, hogy a trapézlemezek rögzítése többféle alátéttel is történhet:
- közvetlen fa alátéttel
- közvetlen fém alátéttel
- és közvetett fém alátét.
Ezeket különböző módokon szerelheted fel. Hogy mekkora távolságnak kell lennie a lécek között, a műszaki terv tartalmazza, de ha mégsem, akkor a szerelési útmutatóban található képlettel is kiszámolhatod. Azért kell léceket és ellenléceket is alkalmazni, hogy biztosított legyen a fém tetőhéj átszellőzése. Ennek köszönhetően a pára elvezetődik, nem fog például penészedést okozni.
A tetőfóliák beépítésénél figyelembe kell venni a gyártói ajánlásokat, különös tekintettel a tetőablakok és a kémények számára készülő nyílások kialakítása esetén.
A trapézlemezek szakszerű beépítése, felszerelése
A trapézlemezek beépítéséhez kötőelemekre van szükség. Ezt a feladatot legtöbbször az önmetsző csavarok látják el. A rögzítések száma a műszaki tervben előírtaktól függ, erre konkrét leírás vonatkozik, és szigorúan be kell tartani a biztonság és a megjelenés miatt is.
A szerelés irányának mindig ellentétesnek kell lennie a tájegységre jellemző széliránnyal. Ez a módszer hozzásegíti a lemezeket ahhoz, hogy minél tovább maradjanak stabilan a helyükön. A rögzítések pontja is különösen fontos: a trapézlemezek „hullámfenekén” kell, hogy kapcsolódjanak egymáshoz, itt kell őket rögzíteni. A rögzítési pontoknak az átfedés hosszának kétötöd, háromötöd részénél kell elhelyezkedniük. Ugyanígy kell eljárni az eresz és a tetőgerinc melletti léceknél is. A tetősíkon való elhelyezéskor nagy figyelmet kell fordítani arra, hogy derékszöget alkosson az ereszvonallal. Az ereszvonal egyébként mindig jó alapot szolgáltat a következő trapézlemez tábla helyreillesztésénél.
Mielőtt beépítenéd a trapézlemezeket…
Nagyon fontos, hogy hogyan tárolod a trapézlemezek beépítés előtt, ugyanis a helytelen tárolás károkat okozhat a lemezekben. Ha deformálódik, kevésbé fog jól funkcionálni, valamint időtállósága is megkérdőjelezhetővé válik.
A szállítás mindig nyitott rakterű kocsin történjen, a plató legyen hasonló méretű a megrendelt lemezhosszhoz. Fontos őket stabilan elhelyezni és biztosítani, valamint érdemes letakarni őket szállításkor. Ha nincs elegendő számú segítőd – oldalanként 2-3 fő – akkor speciális eszközzel lehet leemelni a kocsiról a lemezeket anélkül, hogy azok sérüljenek. Ha mégis megtörténik a baj, minél előbb vond be javítófestékkel a sérült felületet, így megakadályozhatod az állagromlást.
Amíg várat magára a beépítés, tárold száraz és jól szellőző helyen a trapézlemezeket. Gondoskodj arról, hogy mintegy 20 cm magas alátéten nyugodjanak a lemezek. A bevonattal ellátott elemeket három hétnél tovább ne tárold a gyári csomagolásban – ha mégis eltelik ennyi idő, csomagold ki őket és helyezz közéjük távtartó betéteket. Így szabadon áramolhat közöttük a levegő, és akár 6 hónapra is emelkedhet a tárolási időtartam.
Ha maradt kérdésed, kattints, ugyanis a Pascal Trapézlemez weboldala remekül összefoglalja az alap tudnivalókat.