Ahhoz, hogy anyagi helyzeted tudatos kezelésében az élen járhass, elengedhetetlen pontosan tisztában lenned a megtakarítás és a befektetés közti különbségekkel. Idővel ugyanis mindkettőre szükséged lesz majd, ám eltérő célok esetén.
A munka világába lépve elsőként egy magas jövedelem elérése jelenti a legfőbb sikert, ám idővel előfordulhat, hogy ennek elérjük a korlátait. Ugyancsak komoly dilemmát okozhat az életszínvonalunk elinflálódása, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a folyamatosan növekvő fizetésünk mellé a költéseink is gyarapodnak. Ez pedig azt eredményezi, hogy bár jobban keresünk, még sem marad több pénz a zsebünkben. Szerencsére ennek könnyen elejét vehetjük, ám ehhez elkötelezettségre lesz szükség. A különféle megoldások ráadásul eltérő előnyökkel járnak, így kardinális kérdést jelent a precíz tervezés. A grantis.hu oldalon több kalkulátort is találsz, pont az ilyen számításokhoz. Ezzel együtt egy komplett portfólió megtervezése szinte minden esetben egy rendkívül komplex feladat, így ha biztosra szeretnél menni, akkor mindig kérd ki független tanácsadó útmutatását is.
Fontos a könnyedén hozzáférhető megtakarítás megléte
Az első és legfontosabb lépés pénzügyeid tudatos kezelésében, hogy felismered a folyamatos invesztálás jelentőségét. Ugyanakkor a hosszú távú eredményességhez kulcsfontosságú, hogy logikusan felépítve történjen portfóliód összeállítása. Ezt minden esetben egy biztonsági tartalék képzésével érdemes kezdeni. Valójában ez nem befektetés, hiszen a cél nem a folyamatos gyarapítás, hanem hogy rendelkezz egy bármikor, villámgyorsan hozzáférhető összeggel, ami szükség esetén azonnal mozgósítható. Ez lehet készpénz is, ám mielőtt emellett döntenél, mindenképpen számolj a kockázatokkal, hiszen messze ez a legsérülékenyebb és a külső behatások mellett a besurranó tolvajok is komoly veszélyt jelenthetnek. Sokkal biztosabb alternatíva egy ilyen megtakarítás vonatkozásában a bankszámla, vagy épp a betéti jegyek alkalmazása. Szóba jöhet még az állampapír is, amely egy köztes megoldásnak tekinthető a befektetés-megtakarítás vonalon, hiszen bevételnövelésre is alkalmas, ám javarészt rugalmasan hozzáférhető az itt tartott összeg. Gyakori kérdés az is, mekkora volumenben gondolkodjunk a biztonsági tartalék kapcsán. A szakértők álláspontja alapján ez minimum 6 havi bevételünknek megfelelő összeg legyen, de a legoptimálisabb, ha egy évre elegendő megtakarítással rendelkezünk.
Ezeket a szempontokat vedd figyelembe egy befektetés kapcsán
Ezt követően már sokkal szabadabban választhatod meg azokat az eszközöket, melyekkel bevételnövekedést szeretnél elérni. Mivel számtalan lehetőség áll a rendelkezésedre, ezért nagyon fontos, hogy milyen metódus alapján építed fel portfóliódat. Bármilyen módozatról is legyen szó, bizonyos tényezőkre mindig kiemelt figyelmet kell fordítani a siker érdekében. Ilyen például a kockázat mértéke, illetve az elérhető hozam is, ráadásul ezek jellemzően szorosan összefüggnek. Minél magasabb a rizikó, annál nagyobb lehet a hozampotenciál, ám ez egyben azt is jelenti, hogy fokozott stresszel járhat az adott befektetési forma alkalmazása. Ezért nagyon precízen kell meghatároznod stressztűrő képességedet, ellenkező esetben fennáll a veszélye, hogy egy komolyabb hullámvölgyben kiszállsz az adott konstrukcióból, sok esetben jelentős veszteséggel. Ugyancsak meghatározó lehet az időtáv, amelyet mindig a céljaidhoz kell igazítani. Nem feltétlen szerencsés az sem, ha kizárólag 1-1 eszközbe fekteted az összes pénzed, hiszen a diverzifikálással nyugalmat és magasabb biztonságot érhetsz el.