Az évszaknak megfelelő gumihasználatra minden évben felhívják a szakemberek a figyelmet. Ennek ellenére sajnos tény, hogy amint az időjárás hűvösre fordul, és az esők is gyakoribbá válnak, úgy landolnak sorra a gépjárművek az útmenti árokban. Pedig a megoldás egyszerű lenne. Az időben elvégzett gumicsere nagymértékben befolyásolja a közlekedésbiztonságot. De mi a helyzet az abroncs kiválasztásával? Fontosabb az ár, vagy inkább törekedjünk a kifogástalan minőségre?
A hideg évszak beköszöntével nem csupán a hőmérséklet csökken, hanem az utak állapota is jelentősen megváltozik. Az eső, a hó és a jég hozzájárulnak ahhoz, hogy a téli hónapokban a közlekedés sokkal veszélyesebbé váljon. Az autó megfelelő felszerelése, szervizelése, különösen a gumik cseréje, felelős autósként elmaradhatatlan. Az abroncsok cseréjének elhalasztása komoly következményekkel járhat. A nem megfelelő gumik használata esetén a féktávolság jelentősen megnő, így egy váratlan helyzetben nagyobb a balesetveszélyes helyzet kialakulásának.
Ebben az időszakban a nyári abroncsok már nem felelnek meg a követelményeknek. A hideg idő beálltával azok elvesztik rugalmasságukat, és ennek következtében jelentősen csökken a tapadásuk. Ahogy a hideg időjárás közeledik, az autósok számára különösen fontos, hogy felkészüljenek a megváltozott közlekedési viszonyokra. A Gumidirekt szerint ezek most a jelenleg legnépszerűbb téligumi márkák.
A téli gumik sokkal jobb tapadást biztosítanak a hideg, havas és jeges útfelületeken is. Ezek az abroncsok speciális gumikeverékből készülnek, amely alacsony hőmérsékleten is megőrzi rugalmasságát, így biztosítva a megfelelő tapadást és irányíthatóságot. Mintázatuk is eltér a nyári változatokétól. Mélyebb és szélesebb barázdák segítenek abban, hogy a hó és a jég kevésbé ragadjon bele az abroncsokba, és a víz gyorsabban távozhasson a barázdákból. Ennek köszönhetően csökken a csúszásveszély és javul az autó stabilitása.
A garázsból előhalászott téli gumiknak nemcsak a profilmélységét érdemes ellenőrizni, hanem a DOT számot is. Ez mutatja meg a gyártási évet és hónapot. A szakemberek azt javasolják, hogy 6 évnél régebbi gumit semmiképpen sem érdemes felszerelni, ugyanis a gumi anyaga akár állásában, használat nélkül is elöregedik. Figyeljünk a felületi hibákra, a deformitásokra is, amelyek szintén az új szett beszerzésére hívják fel a figyelmet.