Ha 2020-ban év játékát, vagy játéktípusát kellene kiválasztanunk, a home office berendezése és a számítógépes játékok mellett a társasjátékok is ringbe szállnának, és ez utóbbiak jó eséllyel győznének. Olyan sok minden történt tavaly online, hogy minden internettől távol töltött perc külön értékes, különösen akkor, ha sikerült a napi rutint valahogy megtörnünk.
Hogyan lehet megtalálni a legjobb társasokat?
Nem mindig egyszerű megtalálni a tökéletes társast a sok közül, de az olyan webáruházak, mint a Gémklub, szerencsére több módon is meg tudják könnyíteni a keresésedet. Sok „általános” webshop árul társasjátékokat is, de érdemes vagy független weboldalakon, vagy egy olyan webáruházban körbenézni, amely tényleg társasjátékokra fókuszál. A Gémklub már több mint 18 éve foglalkozik társasjátékokkal, és létrehozott már 20 saját fejlesztésű játékot, közel 200 játékot adott ki magyarul, és magyar fordítással több ezer játékot hozott már forgalomba. Sőt, a legmagasabb szám, amely igazán sok mond: indulásuk óta több mint 800.000 (!) társasjátékot juttattak el magyar otthonokba. Ha azzal számolunk, hogy egy játékot családban átlagban 3 ember játszik egy társassal, akkor statisztikailag az ország negyede használta már a Gémklub játékait.
Melyek az „igazán magyar” társasjátékok?
Ha igazán jót keresünk, amely nemzetközileg is sikeres lett, itt van néhány tipp. Azokat a játékokat válogattuk ide, amelyek elnyerték az ismert nemzetközi Az Év Játéka (Spiel des Jahres) díjat:
- 2010-ben a Dixit,
- 2013-ban a Hanabi,
- 2015-ben a Colt Express,
- 2016-ban a Fedőnevek,
- 2017-ben a Kingdomino,
- 2018-ban az Azul,
- 2019-ben pedig a Csak Egy lett az Év Játéka.
Melyiket válasszuk?
A Dixit a végtelen képzelőerő játéka, amellyel fejleszthetjük fantáziánkat és asszociációs képességünket. Minimum két játékosnak, 8 éves kortól ajánlják. Kulcsszó: festménykártya.
A Hanabi egy kooperatív társasjáték, amelynek központi témája a legmenőbb tűzijáték összehozása. Ez a kommunikációt és a logikus gondolkodást fejleszti.
A Colt Express egy kártyás társasjáték, amely a poros vadnyugatra kalauzol el bennünket. Vonatrablás banditákkal, egymás lépéseinek a figyelése, előre gondolkodás. Nagyon egyedi játék, amelyben találunk három dimenziós vonatmodellt, és szükségünk lesz taktikára és szerencsére is. 2-6 főig, 10 éves kortól.
A Fedőnevek egy szóasszociációs partijáték, 2-8 főnek ajánlott, ez elsősorban a szókincset és a kreativitást fejleszti.
A Kingdomino rövid, 15 perces játékidőt ajánl 2-4 főnek, 8 éves kortól, ez egy egyszerű szabályokkal rendelkező, az előre tervezést fejlesztő játék.
Az Azul csodás csempemozaikok kirakásáról szóló gyönyörű, családi társasjáték. Ez elsősorban a logikai képességeket és az előre gondolkodás képességét fejleszti.
A Csak Egy egy egyszerű szabályokkal rendelkező, könnyen megtanulható partijáték, amely a szóasszociációs képességeinket fejleszti.