Gondoltál már arra, hogy takarékosan oldd meg az öltözködést? Sokan úgy vannak vele, hogy az „olcsó húsnak híg a leve”, és ez bizonyos márkák esetében valóban igaz is. Tény viszont, hogy az online felületeken is egyre nagyobb teret nyer a használt ruha eladás. Vannak, akik az apróhirdetési oldalakon igyekeznek túladni a már nem használt, vagy mindig is a szekrény mélyén porosodó darabokon. Ahogyan azonban hazai és főként külföldi YouTube csatornákon is láthatjuk, egyre többen szerzik be ruhatáruk darabjait turkálókban.
Miért ennyire népszerűek a turik? Minek köszönhető az, hogy egyre kevésbé számít cikinek a másodkézből történő vásárlás? Milyen etikai megfontolás állhat mindez mögött? Cikkünkben ilyen kérdéseknek igyekszünk utánajárni.
Trend lett a turizás!
A turkálók már évtizedekkel ezelőtt is jelen voltak hazánkban, de akkoriban még egészen másfajta körítéssel, mint manapság. Napjainkban egyértelműen trend lett a turizás, melynek több formáját ismerjük. A nagyobb városokban rendszerint megtalálhatóak ugyanazok az áruházláncok, melyek kifejezetten használt ruha eladással foglalkoznak. Mellettük persze jelen vannak a kisebb turik, használt ruha üzletek, de a piacokon is megtalálhatjuk néhány településen a klasszikus turkálókat, amikor asztalokra ömlesztett ruhák közül válogathatunk.
Kilós vagy darabáras a jobb?
A használt ruha eladás során egészen változatos árakkal találkozhatunk. Vannak, akik a kilós turkálókra esküsznek, mások a darabárasakat részesítik előnyben. A tapasztalatok azt mutatják, hogy ez utóbbiak gyakran messze elrugaszkodnak az árakkal a valóság talajától, éppen ezért a kilós turkálók messze kedveltebbek. Tény, hogy az ilyenekben nem minden van vállfán, így kissé több időt eltölthetünk a keresgéléssel, mint a gyakran méret és szín szerint is rendezett használt ruha üzletekben.
Fókuszban a fenntarthatóság
Egyre többet hallani arról, hogy a ruhaipar milyen elképesztő méretekben szennyezi a környezetet. Nem csak az előállítás során felhasznált vízmennyiségről van szó, hanem azokról a ruhahegyekről is, melyek világszerte tornyosulnak a kidobott ruhákból. A használt ruha eladás egyik nagy előnye az, hogy újrahasznosítás történik, és minden egyes darabot tulajdonképpen megmentesz. Persze nem mehetünk el az árak mellett sem, ugyanis egy jó turiban súlyos összegeket megspórolhatsz. Néha érdemes azt is átgondolni, hogy milyen körülmények között készülnek azok a trendi ruhák, melyeket meglepően olcsón kínálnak a plázák egyes üzletei. A dolog etikai oldaláról számos hasznos információt találhatsz a világhálón, s ezek ismeretében garantáltan átgondolod majd, melyik márka üzletét kerüld el messziről.
Sokan kifejezetten a dolog „kincskereső” jellege miatt térnek be újra és újra szenvedélyesen kedvenc turkálóikba. Egészen különleges darabokra bukkanhatsz, és annyiból újragondolhatod ruhatáradat, amennyiből a plázákban mindössze 5-10 ruhadarabot kapnál. A silány minőségtől sem kell tartani, ugyanis a legtöbbször sokkal színvonalasabb, tartósabb ruhákra bukkanhatsz, mintha valamelyik fast fashion üzletben nézelődnél.
A vintage újra divat, de nem a szó elhasznált és lelakott értelmében. Egy-egy régebbi ruha igazi kincsnek számíthat, pláne, hogy a trendek időnként ismételten visszatérnek. Olyan, mintha nagymamád ruhásszekrényében kutakodnál, és csodás darabokkal gazdagíthatnád ruhatárad. Érdemes figyelemmel követni, mikor van árucsere a turikban, így még az első napon lecsaphatsz új kedvenceidre.