A szervátültetés témája nem újdonság a tudományos világban. Az érintetteknek viszont egy örökkévalóság is lehet, míg donorszervhez juthatnak. Nem véletlen, hogy a modern orvostudomány olyan korszerű megoldásokat is igyekszik bevetni a betegek érdekében, mint az emberi szervek 3D nyomtatása.
A 3D nyomtatás során rétegről rétegre lehet olyan szövetszerkezeteket létrehozni, melyek a későbbiekben felhasználhatóak lesznek. Világszerte számos kutatás zajlik a témában, ám még sok kérdést hagy maga után a téma.
Elsősorban az a cél, hogy a páciens eredeti szervét valóban szász százalékos pontossággal sikerüljön szkennelni. Így létrejön egy háromdiemziós modell, ami alapul szolgálhat a megfelelő nyomtató számára. Nélkülözhetetlen az őssejtek alkalmazása is, ugyanis ezek azzal a tulajdonsággal rendelkeznek, hogy képesek bármilyen speciális sejtté alakulni. Mit jelent ez a gyakorlatban? Azt, hogy kitenyészthetőek belőlük olyan szervek, mint a vese, a máj, vagy akár a csontszövet sejtjei. A sejtállományt ezt követően nyomtatóba helyezik, és a háromdimenziós modell alapján a szervet felépítik.
Az eljárás hatalmas előnye, hogy bármely szerv pótlására alkalmas elméletileg, míg egy donor esetében mindössze két-három élet menthető meg. Az emberi szervek 3D nyomtatása tehát egyértelműen az orvostudomány új iránya lehet, amelynek segítségével eltűnhetnek a várólisták, és minden korábbinál több élet lesz megmenthető. Addig azonban még hosszú az út, hiszen számos megoldásra váró probléma adódik még a területen. Olyan bonyolult szervek esetében, mint például a szív, még megoldásra vár, hogy az ténylegesen működőképes legyen az emberi testen belül, és ellássa funkcióját.
Ugyanakkor a nyomtatott szervek segítségével nem csupán a várólisták lesznek a múlté, hanem a kilökődés is megelőzhető. A biotechnológia által előállított szervek a páciens sejtjeit tartalmazzák, s mivel ezek testazonosak, ezért a kilökődés sem fordulhat elő. A Tel-aviv Egyetem kutatóinak például már sikerült egy teljes szívet nyomtatniuk, de amerikai tudósok a véredények és a légutak kapcsán is kiváló eredményeket mutattak fel. Ugyan a nyomtatott szív kisebb az emberi szívnél, de már legalább eljutott odáig a tudomány, hogy nem csak szöveteket sikerült nyomtatni, hanem komplex szervet is.
S hogy mi az irány? Az emberi szervek 3D nyomtatása terén a következő lépés az lesz, hogy a létrehozott szerveknek valamilyen módon azt is megtanítsák, miként viselkedjenek tényleges szervként, és lássák el szerepüket az emberi szervezetben. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a nyomtatott sejtek képesek az egymás közti kapcsolattartásra, de a konkrét együttműködés még nem megvalósult. A tervek szerint tíz év alatt elérkezhetnek a kutatások oda, hogy a világ vezető kórházaiban már szervnyomtatók segítik majd a gyógyítás, a szervátültetés folyamatát. Addig viszont marad az egészséges életmód és a tudatosság a mindennapokban, hogy remélhetőleg ne legyen szükség saját életünkben szervátültetésre.